Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний суд Іспанії не став розглядати позови проти колишніх високопоставлених керівників Китаю у зв’язку з підозрою в їх причетності до фактів геноциду в Тибеті і переслідуванням забороненої в КНР організації «Фалуньгун». Виною всьому — політичне рішення про обмеження принципу універсальної юрисдикції.
У лютому 2014 р. іспанський суддя Ісмаель Морено видав ордери на арешт колишнього голови КНР Цзян Цземіня, колишнього прем’єра держради країни Лі.Пена і трьох інших членів Компартії Китаю за обвинуваченням у геноциді тибетців, повідомляє газета El Pais. У справі також фігурував колишній голова КНР Ху Цзиньтао.
Суддя також вивчав скаргу, подану в 2004 р. 15-ма членами забороненої в Китаї в 1999-му організації «Фалуньгун». Розслідування, яке підтримав Верховний суд Іспанії у 2006 р., стосувалося й Цзя Цинліня, одного з лідерів Компартії КНР.
Національний суд Іспанії у червні 2014 р. ухвалив рішення про припинення розглядів за цими позовами, після чого МЗС Китаю подякувало іспанському уряду за «зусилля щодо поліпшення відносин між країнами». Проте це рішення було оскаржене у Верховному суді.
У результаті ВС постановив, що ці справи не відповідають вимогам закону країни, який визначає універсальну юрисдикцію іспанських судів. Якийсь час тому уряд Маріано Рахоя вніс у рамках реформи судової системи поправки до акта, що обмежив принцип універсальної юрисдикції.
Остання передбачає, що держава може притягати до кримінальної відповідальності людей, незважаючи на їхнє громадянство, місце проживання або місце скоєння злочину, якщо це відповідає інтересам міжнародного співтовариства.
У новій редакції закону іспанські суди можуть вести такі справи за позовами, тільки якщо злочини скоєні іспанськими громадянами або іноземцями, котрі проживають на території королівства.
На думку іспанських ЗМІ, зміни до закону про універсальну юрисдикцію уряд М.Рахоя та парламент Іспанії приймали, виходячи з прагнення налагодити відносини з КНР, на яку припадає 20% боргу країни.