Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Правильним стратегічним завданням є перехід до триланкової судової системи. Але питання про його здійснення може бути поставлено тоді, коли кількість справ, які будуть надходити до суду касаційної інстанції, дозволятиме Верховному Суду виконувати ті завдання, які виконують верховні суди у країнах-членах ЄС.
Таку думку заступник глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов висловив на ІІІ Міжнародному судово-правовому форумі, повідомили "ЗіБ" у ВСУ.
За словами Філатова, перехід до триланкової системи стане можливим, коли кількість справ дозволить ВСУ виносити ухвали у прецедентних справах, задавати напрямок розвитку судової практики, вирішувати найбільш важливі для формування такої практики питання. Таким чином Верховний Суд зможе виконувати притаманну йому природну функцію.
"Питання, яке озвучив заступник глави Адміністрації Президента України, є одним із дискусійних", – зауважив Голова Верховного Суду України. Однак, на переконання Ярослава Романюка, проблема полягає не в кількості справ, а в дієвості фільтрів, за допомогою яких відбувається відбір тих справ, що заслуговують на увагу Верховного Суду.
"Чим повинен займатися касаційний суд? У низці рішень Європейського суду з прав людини прямо сказано: «Після того як рішення набрало законної сили, воно може бути предметом ще одного судового розгляду лише в поодиноких випадках». І завданням касаційного розгляду, - наголосив Ярослав Романюк, - є виправлення судової помилки. І не будь-якої, а фундаментальної судової помилки.
Саме для того, щоб відібрати ті справи, де є підстави вважати, що суд припустився фундаментальної судової помилки і слід запроваджувати фільтри для допуску до касаційного розгляду", – висловив переконання Голова Верховного Суду України.