Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
5 лютого, народні депутати прийняли рішення про направлення до Конституційного Суду України проект про внесення змін до Основного закону країни щодо недоторканності народних депутатів України та суддів.
365 народних депутатів підтримали направлення до КС проекту №1776 «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)».
Відповідно до проекту суддя не може бути без згоди Вищої ради юстиції затриманий та до нього не може бути застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання при вчиненні або безпосередньо після вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров'я особи Передбачається, що притягнення суддів до юридичної відповідальності здійснюється на загальних підставах. Судді не можуть бути притягнуті до юридичної відповідальності за діяння, вчинені у зв'язку зі здійсненням правосуддя, крім випадків ухвалення завідомо неправосудного судового рішення, порушення присяги судді або вчинення дисциплінарного правопорушення.
Окрім того, згідно норм проекту зі статті 80 Конституції виключається норма стосовно того, що народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані.
Документ отримав схвальний висновок від профільного комітету ВР. Відзначимо, в процесі обговорення документу ще під час його внесення до порядку денного (16 січня) народний депутат Ігор Луценко запропонував зняти недоторканість і з Президента України. Оскільки, «накази розстрілювати Майдан віддавались не з парламенту, а з крісла Президента».
В свою чергу Олег Ляшко обурений тим фактом, що суддівську недоторканість лише обмежать, а не знімуть. Так, адже тепер замість ВР згоду на затримання суддів даватиме Вища рада юстиції. Також нардеп пропонує на наступній сесії визначити порядок імпічменту Президента. Підтримує цю ініціативу і Ігор Лапін від Народного фронту. На його думку, недоторканість повинна бути знята з усіх, а «запобіжник» у вигляді ВРЮ слід прибрати з закону.
«Самопоміч» також висловилась на підтримку всіх вище зазначених ініціатив. Нестор Шуфрич дорікає опозиції, що минулого разу, коли теперішня влада була опозицією, умовою голосування за Закон про зняття депутатської недоторканності було зняття недоторканності з Віктора Януковича як Президента України. А тому зараз слід вчинити аналогічно. М.Головко («Свобода») назвав переворотом і узурпацією влади норму щодо згоди на затримання суддів ВРЮ. Окрім того, прозвучала ініціатива внести зміни, визначивши, що народні депутати повинні нести відповідальність за результати свого голосування, якщо це призвело до трагічних наслідків.
Нардепи також відзначають, що говорячи про зміни до Конституції щодо обмеження недоторканності суддів слід враховувати, що один з прийнятих за основу проектів з питань судової реформи передбачає ліквідацію такого органа як Вища рада юстиції.
Однак і сьогодні серед депутатів нема згоди стосовно норм проекту. Так, на думку Ігора Мусійчука, судді не потребують жодної недоторканності, а повинні бути рівними зі всіма громадянами. За його словами, недоторканість - це радянський пережиток. Також Радикальна партія продовжує виступати за необхідність схвалення проекту про імпічмент Президента.
М.Томенко в свою чергу зауважує, що даний законопроект лише зміцнює суддівську недоторканність. “Брати-судді також повинні піти на виконання своїх зобов’язань перед українським народом”, - каже він. Саме тому недоторканість з суддів слід зняти.
Аналогічні думки висловлюють і представники інших політичних сил. О.Березюк від Самопомочі пропонує направити проект №1776 Венеціанській комісії для отримання від неї відповідного висновку.