Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Військовослужбовці нестимуть кримінальну відповідальність за ряд вчинених ними військових злочинів в умовах особливого періоду рівноцінну відповідальності за ці злочини в умовах воєнного часу.
Такі зміни до Кримінального кодексу передбачені законопроектом №1552 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за окремі військові злочини», який сьогодні було прийнято ВР за основу.
Проектом пропонується внести зміни до статей 402–405, 407–411, 413, 418–421, 425, 426, 428, 435 Кримінального кодексу України, встановивши більш сувору відповідальність за військові злочини, передбачені вказаними статтями КК, якщо їх вчинено не лише в умовах воєнного стану, а й в умовах особливого періоду.
Відзначимо, до санкцій відповідних статтей зміни, за винятком ст.419 КК, не вносяться.
Зміни стосуються таких злочинів як непокора, невиконання наказу, опір начальникові або примушування його до порушення службових обов'язків, погроза або насильство щодо начальника, самовільне залишення військової частини або місця служби, дезертирство, ухилення від військової служби шляхом самокалічення або іншим способом, втрата військового майна , порушення статутних правил вартової служби чи патрулювання / правил несення прикордонної служби / правил несення бойового чергування / статутних правил внутрішньої служби, недбале ставлення до військової служби, бездіяльність військової влади тощо.
Під особливими періодом розуміють період, що охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абзац одинадцятий статті 1 Закону України "Про оборону України").
Опоненти цього документу у ВР відзначають, що попри не оголошення в Україні воєнного стану, українських військових хочуть судити за законами воєнного часу.