Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У рамках здійснення зовнішнього незалежного оцінювання роботи проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» протягом 2012-2014 років експерт Ради Європи з питань оцінки проектів Сімон Гінзбург зустрівся із суддями Верховного Суду УкраїниТетяною Жайворонок та Мариною Кліменко.
Метою оцінювання є виявлення пріоритетних напрямів подальшої діяльності Ради Європи щодо посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні.
Судді Верховного Суду України, що є одним із ключових партнерів Проекту, брали безпосередню участь у його заходах, організованих протягом 2013-2014 років, тож мали підстави висловити свою думку щодо доцільності та ефективності їх проведення.
Зокрема, за словами Марини Кліменко, проектом були охоплені практично всі ключові напрями діяльності вітчизняної судової системи. Це і питання моделі судоустрою, формування єдності судової практики, забезпечення незалежності та професіоналізму судової влади, підготовка професійних кадрів та оцінка роботи суддів. Щодо останньої теми, то, як зауважила суддя Верховного Суду, окремої уваги заслуговує шведський досвід висування кандидатів на суддівські посади та відбір кандидатів на адміністративні посади в судах. Такі процедури складаються із співбесіди (за переліком питань, які затверджені відповідною Комісією) та тестування, що проводиться із залученням психолога за спеціалізованими тестами, за допомогою яких перевіряється рівень інтелекту та психологічні характеристики кандидата, але не оцінюються правові знання, бо, на думку шведських колег, це вважається суб’єктивною і некоректною оцінкою.
Усі заходи, які проводилися у рамках Проекту, зазначила Марина Кліменко, є надзвичайно важливими для напрацювання пропозицій щодо реформування судово-правової системи.
Однією з нагальних проблем, до висвітлення якої у рамках Проекту неодноразово зверталися протягом 2014 року, є забезпечення єдності судової практики, наголосила Тетяна Жайворонок. Ця проблема безпосередньо пов’язана із системою судоустрою та зумовлена відсутністю законодавчих механізмів такого забезпечення. Не може бути в єдиній правовій системі держави такого, що пленуми вищих спеціалізованих судів приймають постанови з рекомендаціями щодо застосування однакових норм матеріального права окремо для судів «своєї» юрисдикції. Такий порядок не забезпечить єдності судової практики, переконана суддя Верховного Суду України. Розв’язання цієї проблеми, на її думку, потребує, зокрема, й залучення зусиль європейських експертів.
Судді Верховного Суду висловили свої думки щодо тем, які цікавили міжнародного експерта з питань оцінки проектів, обговорили ряд робочих зауважень організаційного характеру та наголосили на необхідності продовження співпраці найвищого судового органу держави із проектом Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні».
Начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар звернула увагу на те, що Проект є інструментом Плану дій Ради Європи щодо України, який протягом тривалого часу динамічно реалізовується у співпраці з найвищим судовим органом з метою реформування української судової системи. Верховний Суд України як бенефіціар Проекту організував і провів низку заходів, які засвідчили актуальність співробітництва, підкреслила Ліна Губар, також висловивши сподівання на його продовження.
У зустрічі взяли участь заступник менеджера проекту РЄ «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні Галина Бочева та заступник керівника прес-служби Лариса Пономарьова. Переклад забезпечував Сергій Саржевський.